Jurili tri trofeja, na kraju osvojili jedan – Valensija iznenadila Barsu na "Viljamarinu" - Admiral Bet SPORT

Stefan Cvetković

Ernesto Valverde i Barselona nadali su se ne tako davno da mogu osvojiti tri trofeja, pošto su pored sigurnog domaćeg šampionata imali veliku prednost iz prvog meča polufinala Lige šampiona i obezbeđen plasman u finale Kupa Kralja.

Ipak, Liverpul je tu prednost anulirao na "Enfildu", a na "Benito Viljamarinu" ove večeri Valensija je hrabrom igrom uzela trofej u Kupu – 2:1 (2:0).

Valensiji je ovo osmi trofej u Kupu Španije, prvi još od 2008. godine. Ekipa Marselina Torala u drugom delu sezone beleži znatno bolje partije nego u prvom. Nagrada za takav napredak u igri je osvojeno četvrto mesto i plasman u Ligu šampiona, kao i večerašnja pobeda nad Barselonom.

Valensija je sa dva gola u prvih pola sata igre nanela veliki udarac katalonskom timu. Prvo je Gaja dobio loptu na levu stranu, dodao je do Gameira koji vara Artura i trese mrežu u 21. minutu. U 33. prednost je bila duplirana. Alba je ponovo prelako ispao na levoj strani, Soler ga je prešao, centrirao i pogodio u glavu Rodriga za 2:0.

Barselona je svoje prilike imala preko Rakitića i Mesija čije je udarce lako odbranio Domenek.

Barselona je bila mnogo konkretnija u drugom delu. Valverde je izvršio dve izmene u nastavku, šansu su dobili Arturo Vidal, koji je igrao napadača, i Malkom.

Valensija se u drugom poluvremenu pretežno branila, Barsa je pretila preko Mesija, koji je imao najbolju šansu u 56. minutu. Prevario je čuvare, šutirao, lopta pogađa stativu, a Vidal odbijenu loptu iz dobre pozicije šalje preko prečke. Nakon toga Pike je imao priliku, da bi Barselona uspela da smanji rezultat u 74. minutu. Barselona je imala korner sa desne strane, Lengle je bio najviši u skoku, Domenek odbranio, a odbijenu loptu lako u mrežu smešta Mesi.

Šampion Španije je imao pritisak u finišu, svi su krenuli napred kako bi postigli drugi gol i odveli meč u produžetke, ali je Valensija uspela da se odbrani i sačuva rezultat. Čak je Guedeš u 93. minutu imao odličnu šansu da donese i mirnu završnicu svom timu, ali je promašio u situaciji 1 na 1 sa Silesenom.