Valensija razbila Albu - osvojen Evrokup i overena Evroliga! - Millennium sport

Valensija razbila Albu – osvojen Evrokup i overena Evroliga!

Marko Kulić

Košarkaši Valensije su pobednici Evrokupa za sezonu 2018/2019. Oni tako nisu samo osvojili drugo po jačini evropsko košarkaško klupsko takmičenje, već su obezbedili i igranje u Evroligi naredne sezone.

Valensiji je ovo bilo šesto finale u ovom takmičenju, a osvojila je ukupno četvrti trofej. Prethodno je do Evrokupa dolazila 2003, 2010. i 2014. godine.

Večeras je nemačka Alba bukvalno razbijena rezultatom 89:63. Alba je parirala domaćinu jedino u prvoj četvrtini gde je nakon deset minuta i vodila rezultatom 18:17. To vođstvo je u suštini bilo sve dobro što je tim iz Berlina pružio večeras.

Valensija je već u drugoj četvrtini rešila pitanje pobednika, a ujedno i osvajača Evrokupa. Druga deonica je dobijena rezultatom 29:15, pa se na odmor otišlo sa rezultatom 46:33.

U trećoj četvrtini, nemački klub je pokušao da se vrati u igru brzim napadima i šutevima za tri poena, ali nije uspeo u tome. Španski tim je bio na nivou i u trećoj deonici koju je dobio rezultatom 17:11. O dominaciji Valensije dovoljno govori i ova sjajna akcija za sjajnog Vila Tomasa u ovom periodu meča.

Valensija je i nakon vođstva rezultatom 63:44 nakon 30 minuta nastavila da "melje" protivnika. Alba je bila potpuno nemoćna kako u napadu, tako i u odbrani.

Ostalo je još jedino da se vidi kojim će se rezultatom završiti ova odlučujuća utakmica. Valensija tako ove sezone nije imala nijedan poraz na svom terenu u Evrokupu.

Najefikasniji bio Vil Tomas sa 19 poena koji je tako postigao poen više od Bojana Dubljevića. Crnogorski internacionalac je pored 18 poena imao i osam skokova i tri asistencije. Kod Albe, Rokas Gidraitis je bio najbolji sa 19 poena, dok je Pejton Siva ubacio 14.

Vil Tomas je ujedno proglašen i za MVP-a ovog finala.

Valensija je pobednik Evrokupa! U "La Fonteti" će se gledati Evroliga sledeće sezone!